V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Šablona:Článek dne/2018/16

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Multimediaexpo.cz:Článek dne/2017/88 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2018/16: 2018)
m (Nahrazení textu „<noinclude>Kategorie:Článek DNE</noinclude>“ textem „<noinclude>Kategorie:Archiv Článků DNE</noinclude>“)
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Prince!-Flickr-2008-1.jpg|right|160px|Prince na hudebním festivalu Coachella 2008]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Prince|Prince Rogers Nelson]]''' (* [[7. červen|7. června]] [[1958]], †&nbsp;[[21. duben|21. dubna]] [[2016]]) byl [[Spojené státy americké|americký]] zpěvák, multiinstrumentalista, textař, producent, podnikatel, sexsymbol a výrazná osobnost hudební scény.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Tento multiinstrumentalista (vysoký pouhých 163 cm), textař, producent, podnikatel, sexsymbol a také rebel se snad nemohl narodit jinak než do geniální hudebnické rodiny - jeho otec John Nelson působil ve slavném triu soustředěném kolem jazzového zpěváka Prince Rogerse, dle něj také dostal, velmi symbolicky, křestní jméno, později si osvojil 'Prince' a zvolil si ho za svůj pseudonym.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Velmi záhy po narození sestry Tiky Eveney se rodiče rozvádějí, Prince má velmi problematické vztahy s otčímem a opakovaně utíká&nbsp;z&nbsp;domova. Nakonec naštěstí zůstává u otce, který mu kupuje první kytaru. Později dokonce opouští i jeho a začne žít s rodinou svého nejlepšího přítele ze&nbsp;sousedství Andreho Andersona.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Už od dětství se jeví jako talentované dítě, jehož nadání rozhodně nebylo mařeno, ba naopak. Učil se hrát na kde co, výsledkem bylo, že už v 7 letech hrál velmi dobře na klavír, a dokonce se říká, že ve 12 uměl na 20 hudebních nástrojů. Můžete věřit a nemusíte.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Ve&nbsp;14 letech hraje ve skupině Grand Central, o dva roky později působí ve Flyte Tyme a v roce 1976 už pracuje sólově, díky Chrisu Moonovi podepíše smlouvu s Warner Music na tři řadovky, a výsledkem je v roce 1978 jeho první samostatná deska „For You“ (vše si nahrál, napsal a zprodukoval sám. To samé pak aplikoval na všechny své desky. Na bookletu pak můžete najít již tradiční větu: „Produced, Arranged, Composed and Per4med by Prince“). Deska však nesplnila jeho očekávání a&nbsp;tak&nbsp;se vrhnul dál a&nbsp;se&nbsp;svou doprovodnou kapelou.
 +
 
 +
Desku s názvem „Prince“ vydává o rok později. V jeho kariéře je to bezpochyby deska zlomová, obsahuje totiž první velký hit „I&nbsp;wanna&nbsp;be&nbsp;your&nbsp;lover“. Písnička směřuje k Patrice Rushen, do které se zbláznil, a doslova na ní loudí jednu noc. Od toho okamžiku také začíná jeho posedlost sexu nabitými texty.
 +
 
 +
V roce [[1981]] soustřeďuje anonymně veškeré své aktivity do "nově" založené kapely Time, s&nbsp;níž vydává stejnojmennou desku. Samozřejmě jeho čáry máry nezůstanou bez povšimnutí a je jasné, že členové Time nejsou nikdo jiný než jeho doprovodná stará známá kapela a&nbsp;frontman Jamie&nbsp;Starr…je&nbsp;Prince. O&nbsp;rok později se vrací ke jménu Prince a doprovodný soubor přejmenovává na The Revolution, navazuje spolupráci s ryze dívčí formací Vanity 6.
 +
 
 +
V roce [[1982]] vydává se svou doprovodnou kapelou (jak jinak) dvojalbum „1999“ s megahitem „Little&nbsp;red&nbsp;corvette“. Ve stejném roce má premiéru další jeho zdařilý projekt. Kde se poprvé pouští do neznáma, které propojuje hudbu a film (začne ho bavit filmová produkce). Do kin tak přichází snímek „Purple Rain“ (získal Oscara za hudbu). Později (1984) vychází i stejnojmenné album s nádhernou, téměř devítiminutovou baladou „Purple&nbsp;rain“, za níž dostává Grammy a dosahuje vrcholu amerického žebříčku. Ve filmu se&nbsp;blýsknou i další velké hity jako „Let’s&nbsp;go&nbsp;crazy“ nebo „When&nbsp;Doves&nbsp;cry“.  
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 5. 1. 2020, 19:40

Prince na hudebním festivalu Coachella 2008

Prince Rogers Nelson (* 7. června 1958, † 21. dubna 2016) byl americký zpěvák, multiinstrumentalista, textař, producent, podnikatel, sexsymbol a výrazná osobnost hudební scény.

Tento multiinstrumentalista (vysoký pouhých 163 cm), textař, producent, podnikatel, sexsymbol a také rebel se snad nemohl narodit jinak než do geniální hudebnické rodiny - jeho otec John Nelson působil ve slavném triu soustředěném kolem jazzového zpěváka Prince Rogerse, dle něj také dostal, velmi symbolicky, křestní jméno, později si osvojil 'Prince' a zvolil si ho za svůj pseudonym.

Velmi záhy po narození sestry Tiky Eveney se rodiče rozvádějí, Prince má velmi problematické vztahy s otčímem a opakovaně utíká z domova. Nakonec naštěstí zůstává u otce, který mu kupuje první kytaru. Později dokonce opouští i jeho a začne žít s rodinou svého nejlepšího přítele ze sousedství Andreho Andersona.

Už od dětství se jeví jako talentované dítě, jehož nadání rozhodně nebylo mařeno, ba naopak. Učil se hrát na kde co, výsledkem bylo, že už v 7 letech hrál velmi dobře na klavír, a dokonce se říká, že ve 12 uměl na 20 hudebních nástrojů. Můžete věřit a nemusíte.

Ve 14 letech hraje ve skupině Grand Central, o dva roky později působí ve Flyte Tyme a v roce 1976 už pracuje sólově, díky Chrisu Moonovi podepíše smlouvu s Warner Music na tři řadovky, a výsledkem je v roce 1978 jeho první samostatná deska „For You“ (vše si nahrál, napsal a zprodukoval sám. To samé pak aplikoval na všechny své desky. Na bookletu pak můžete najít již tradiční větu: „Produced, Arranged, Composed and Per4med by Prince“). Deska však nesplnila jeho očekávání a tak se vrhnul dál a se svou doprovodnou kapelou.

Desku s názvem „Prince“ vydává o rok později. V jeho kariéře je to bezpochyby deska zlomová, obsahuje totiž první velký hit „I wanna be your lover“. Písnička směřuje k Patrice Rushen, do které se zbláznil, a doslova na ní loudí jednu noc. Od toho okamžiku také začíná jeho posedlost sexu nabitými texty.

V roce 1981 soustřeďuje anonymně veškeré své aktivity do "nově" založené kapely Time, s níž vydává stejnojmennou desku. Samozřejmě jeho čáry máry nezůstanou bez povšimnutí a je jasné, že členové Time nejsou nikdo jiný než jeho doprovodná stará známá kapela a frontman Jamie Starr…je Prince. O rok později se vrací ke jménu Prince a doprovodný soubor přejmenovává na The Revolution, navazuje spolupráci s ryze dívčí formací Vanity 6.

V roce 1982 vydává se svou doprovodnou kapelou (jak jinak) dvojalbum „1999“ s megahitem „Little red corvette“. Ve stejném roce má premiéru další jeho zdařilý projekt. Kde se poprvé pouští do neznáma, které propojuje hudbu a film (začne ho bavit filmová produkce). Do kin tak přichází snímek „Purple Rain“ (získal Oscara za hudbu). Později (1984) vychází i stejnojmenné album s nádhernou, téměř devítiminutovou baladou „Purple rain“, za níž dostává Grammy a dosahuje vrcholu amerického žebříčku. Ve filmu se blýsknou i další velké hity jako „Let’s go crazy“ nebo „When Doves cry“.