Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Šourek
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 17. 5. 2013, 06:44
Šourek (skrotum) je kožovitý vak, vychlípenina břišní stěny, ve kterém jsou uložena varlata. Většinou je umístěn mezi řitním otvorem a penisem.
Spermie, které se tvoří ve varlatech, potřebují ke svému vývinu teplotu nižší, než je teplota zbytku těla. Zdá se, že u člověka je ideální teplota pro spermatogenezi asi 34.4 °C; 36.7 °C už může snižovat počet spermií v ejakulátu. Teplota uvnitř šourku je ovladatelná, v chladu se stěna šourku stáhne a přitáhne varlata k břišní stěně, kde se ohřejí, v teple se naopak šourek povolí.
Obsah |
Stavba stěny šourku
Šourek je vychlípenina břišní stěny, stavba stěny šourku je tedy v podstatě stejná.
- Na povrchu je tenká kůže, většinou bývá ochlupená (pubické ochlupení).
- Tunica dartos - modifikované podkoží, obsahuje množství svalových buněk, které přitahují šourek k břišní stěně. Tunica dartos také tvoří přepážku, která rozděluje šourek na dvě poloviny.
- Povrchová povázka šourku (fascia spermatica externa), derivát povrchové povázky trupu
- Prostor mezi povázkami, vstupuje do něj musculus cremaster, sval, který přitahuje šourek k břišní stěně
- Vnitřní povázka šourku (fascia spermatica interna), derivát vnitřní břišní povázky
- Pobřišnice
Vnitřní povázka šourku proniká do šourku tříselným kanálem a tvoří obaly varlete, nadvarlete a semenného provazce. Pobřišnice vystýlá dutinu šourku a pevně se spojuje s vnitřní povázkou.
Sestup varlat do šourku
Varlata se vyvíjejí v břišní dutině, až později sestupují do šourku. U chlapců by k sestupu varlat mělo dojít do 3 měsíců věku. U některých savců dochází k sestupu už prenatálně. Nesestoupení varlat se nazývá kryptorchismus, pokud nesestoupí jen jedno varle, je to jednostranný kryptorchismus nebo také monorchismus. Oboustranný kryptorchismus vede k neplodnosti.
Šourek zvířat
Ne všichni savci mají šourek; někteří, jako například sloni, nosorožci a kytovci, mají varlata trvale umístěná v dutině břišní.[1] U zajícovců a vačnatců je šourek umístěn před penisem.
Onemocnění a vady
Někdy se u člověka vyskytne vychlíplý pobřišnicový vak, který sestupuje do šourku a následně se plní tkáňovou tekutinou a tlačí na varlata. Jedná se o tzv. vodní kýlu.
Reference
- ↑ Spermatogenesis [online]. University of Wyoming, [cit. 2010-09-12]. Dostupné online. (anglicky)
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |