V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2015/69

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/69“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Není zobrazeno 7 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:My Desktop 2006 Flickr.jpg|right|160px|Osobní a přenosný počítač (2006, HDR)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Osobní počítač]]''' ({{Vjazyce2|en|'''personal computer'''}}, zkratka '''PC''') je označení pro [[počítač]] určený pro použití jednotlivcem. Nejrozšířenější architekturou osobních počítačů je [[IBM PC kompatibilní]] [[hardware]]. Jejich současnou nejrozšířenější (a zároveň [[monopol]]ní)  [[Software|softwarovou]] platformou je [[operační systém]] [[Microsoft Windows]] a v menším rozsahu pak dále [[UN*X|unixové]] systémy [[Mac OS X]], [[Linux]] a&nbsp;další.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Pojem byl používán již v průběhu 70. let [[20. století]], kdy společnost Apple a řada dalších uvedly první osmibitové osobní počítače na trh. Jako&nbsp;další zlomové datum je uváděno [[září]] [[1975]], kdy vyšlo první číslo časopisu <u>Byte</u>. Ale teprve s uvedením počítače IBM PC (IBM 5150) na trh v srpnu [[1981]] se ustálilo označení PC (nebo Personal computer) pro počítač s procesorem Intel [[x86]] [[kompatibilita|kompatibilní]] s tímto modelem.
 +
V přeneseném slova smyslu je srdcem počítače [[procesor]], respektive mikroprocesor (odtud pak pochází název ''mikropočítač''). První model IBM PC byl dodáván s procesorem [[Intel 8088]], pracujícím na frekvenci 4,77&nbsp;MHz a s operační pamětí [[RAM]] o velikosti 16 nebo 64 [[Byte|kB]] (maximálně byla rozšiřitelná na 256 KByte). [[Sběrnice]] toho modelu byla osmibitová.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Během několika let se objevila řada vylepšení a také mnoho obdobných a navazujících výrobků jiných firem, označovaných jako klony IBM&nbsp;PC nebo kompatibilní počítače. V roce [[1983]] začaly být dodávány první [[pevný disk|pevné disky]] o kapacitě 10 [[Byte|Mbyte]], v roce [[1986]] první modely s [[procesor]]em [[Intel 80286|80286]] (16bitová sběrnice, adresovatelná RAM až 16 [[Byte|Mbyte]]) a v roce [[1989]] s procesorem [[Intel 80386|Intel&nbsp;80386]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Rovněž došlo ke zmenšení disketové mechaniky na formát 5.25" pro (mini)diskety o kapacitě 360 [[Byte|kByte]], ke zvýšení kapacity 5.25" disket na 1.2 [[Byte|MB]] a k jejich náhradě mechanikami pro 3.5" diskety o kapacitě 1.44 [[Byte|MB]]. [[Operační systém|Operačním systémem]] původních osobních počítačů IBM PC a IBM PC kompatibilních býval téměř výlučně [[MS-DOS]] nebo některý z jeho klonů (třeba&nbsp;[[PC-DOS]], [[DR-DOS]] a další, dnes též [[FreeDOS]]), který běžel v [[Příkazový řádek|textovém režimu]], často s max.&nbsp;80&nbsp;znaky na 25 řádcích. Od roku [[1984]] se ale začalo u osobních počítačů pozvolna prosazovat grafické uživatelské rozhraní ([[Grafické uživatelské rozhraní|GUI]]), nejprve na počítačích [[Macintosh|Apple Macintosh]] a později na počátku 90.&nbsp;let [[20. století]] na počítačích IBM PC kompatibilních v podobě [[Windows 3.0]] a novějších. V poslední dekádě 20.&nbsp;století došlo k&nbsp;velmi rychlému vývoji hardwarových i&nbsp;softwarových komponent&nbsp;PC.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 16:10

Osobní a přenosný počítač (2006, HDR)

Osobní počítač (anglicky personal computer, zkratka PC) je označení pro počítač určený pro použití jednotlivcem. Nejrozšířenější architekturou osobních počítačů je IBM PC kompatibilní hardware. Jejich současnou nejrozšířenější (a zároveň monopolní) softwarovou platformou je operační systém Microsoft Windows a v menším rozsahu pak dále unixové systémy Mac OS X, Linux a další.

Pojem byl používán již v průběhu 70. let 20. století, kdy společnost Apple a řada dalších uvedly první osmibitové osobní počítače na trh. Jako další zlomové datum je uváděno září 1975, kdy vyšlo první číslo časopisu Byte. Ale teprve s uvedením počítače IBM PC (IBM 5150) na trh v srpnu 1981 se ustálilo označení PC (nebo Personal computer) pro počítač s procesorem Intel x86 kompatibilní s tímto modelem. V přeneseném slova smyslu je srdcem počítače procesor, respektive mikroprocesor (odtud pak pochází název mikropočítač). První model IBM PC byl dodáván s procesorem Intel 8088, pracujícím na frekvenci 4,77 MHz a s operační pamětí RAM o velikosti 16 nebo 64 kB (maximálně byla rozšiřitelná na 256 KByte). Sběrnice toho modelu byla osmibitová.

Během několika let se objevila řada vylepšení a také mnoho obdobných a navazujících výrobků jiných firem, označovaných jako klony IBM PC nebo kompatibilní počítače. V roce 1983 začaly být dodávány první pevné disky o kapacitě 10 Mbyte, v roce 1986 první modely s procesorem 80286 (16bitová sběrnice, adresovatelná RAM až 16 Mbyte) a v roce 1989 s procesorem Intel 80386.

Rovněž došlo ke zmenšení disketové mechaniky na formát 5.25" pro (mini)diskety o kapacitě 360 kByte, ke zvýšení kapacity 5.25" disket na 1.2 MB a k jejich náhradě mechanikami pro 3.5" diskety o kapacitě 1.44 MB. Operačním systémem původních osobních počítačů IBM PC a IBM PC kompatibilních býval téměř výlučně MS-DOS nebo některý z jeho klonů (třeba PC-DOS, DR-DOS a další, dnes též FreeDOS), který běžel v textovém režimu, často s max. 80 znaky na 25 řádcích. Od roku 1984 se ale začalo u osobních počítačů pozvolna prosazovat grafické uživatelské rozhraní (GUI), nejprve na počítačích Apple Macintosh a později na počátku 90. let 20. století na počítačích IBM PC kompatibilních v podobě Windows 3.0 a novějších. V poslední dekádě 20. století došlo k velmi rychlému vývoji hardwarových i softwarových komponent PC.