Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne/2015/75

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Masivní vylepšení)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
[[Soubor:Szent Istvan.jpg|right|160px|SMS Szent István byl dreadnought třídy Tegetthoff rakousko-uherského námořnictva.]]
[[Soubor:Szent Istvan.jpg|right|160px|SMS Szent István byl dreadnought třídy Tegetthoff rakousko-uherského námořnictva.]]
-
'''SMS Szent István''' byl [[dreadnought]] třídy Tegetthoff rakousko-uherského námořnictva z období [[První světová válka|první světové války]]. Na rozdíl od ostatních lodí této třídy jeho stavbu financovalo [[Zalitavsko]], které bylo i jeho provozovatelem. Byl to jediný postavený zalitavský dreadnought. Loď byla pojmenována po prvním uherském křesťanském králi, Svatém&nbsp;Štěpánu.  
+
'''[[SMS Szent István]]''' byl [[dreadnought]] třídy Tegetthoff {{nowrap|rakousko-uherského}} námořnictva z období [[První světová válka|první světové války]]. Na rozdíl od ostatních lodí této třídy jeho stavbu financovalo [[Zalitavsko]], které bylo i jeho provozovatelem. Byl to jediný postavený zalitavský dreadnought. Loď byla pojmenována po prvním uherském křesťanském králi, Svatém&nbsp;Štěpánu.  
''Szent István'' byl potopen [[torpédo|torpédy]] dvou malých italských motorových torpédových člunů [[MAS (člun)|MAS]]. Je to jediná [[bitevní loď]] v historii, potopená podobným malým typem válečné lodi. Jeho vrak je v současnosti největším vrakem, nacházejícím se v Jaderském moři. Přes svou nedostupnost, bez speciálního povolení, je známou potápěčskou atrakcí.
''Szent István'' byl potopen [[torpédo|torpédy]] dvou malých italských motorových torpédových člunů [[MAS (člun)|MAS]]. Je to jediná [[bitevní loď]] v historii, potopená podobným malým typem válečné lodi. Jeho vrak je v současnosti největším vrakem, nacházejícím se v Jaderském moři. Přes svou nedostupnost, bez speciálního povolení, je známou potápěčskou atrakcí.
-
Když zalitavská vláda v roce [[1911]] souhlasila se svým podílem na financování nových dreadnoughtů, požadovala, aby byl jeden kus, formálně provozovaný Zalitavskem, postaven v zalitavské loděnici a navíc v co největší míře ze zalitavského materiálu. Výjimkou byla především výzbroj z plzeňské Škodovky, která vyrobila čtyři hlavní [[Dělová věž|dělové věže]] i s kanóny ráže 305 mm a dodala i zbytek dělostřelecké výzbroje.
+
Když zalitavská vláda v roce [[1911]] souhlasila se svým podílem na financování nových dreadnoughtů, požadovala, aby byl jeden kus, formálně provozovaný Zalitavskem, postaven v zalitavské loděnici a navíc v co největší míře ze zalitavského materiálu. Výjimkou byla především výzbroj z plzeňské Škodovky, která vyrobila čtyři hlavní [[Dělová věž|dělové věže]] i s kanóny ráže 305&nbsp;mm a dodala i zbytek dělostřelecké výzbroje.
-
Původně měl být ''Szent István'' dodán v červenci 1914, ale dodání lodi se opozdilo o 17 měsíců a loď musela být dokončena ve vojenském arzenálu v [[Pula|Pule]], kam byla po vypuknutí války odtažena. Stavba ''Szent Istvánu'' se proto nejen výrazně opozdila, ale loď měla také nekvalitní zpracování a malou spolehlivost. V průběhu stavby docházelo k řadě změn projektu. Potíže byly s v licenci vyrobenými kotli a turbínami. Loď též měla dva místo tří šroubů, které měly ostatní lodě této třídy, což snižovalo rychlost. Pancéřové plechy, vyrobené v Zalitavsku, byly nekvalitní, stejně jako úroveň jejich nýtování.
+
Původně měl být ''Szent István'' dodán v červenci 1914, ale dodání lodi se opozdilo o 17&nbsp;měsíců a loď musela být dokončena ve vojenském arzenálu v [[Pula|Pule]], kam byla po vypuknutí války odtažena. Stavba ''Szent Istvánu'' se proto nejen výrazně opozdila, ale loď měla také nekvalitní zpracování a malou spolehlivost. V průběhu stavby docházelo k řadě změn projektu. Potíže byly s v licenci vyrobenými kotli a turbínami. Loď též měla dva místo tří šroubů, které měly ostatní lodě této třídy, což snižovalo rychlost. Pancéřové plechy, vyrobené v Zalitavsku, byly nekvalitní, stejně jako úroveň jejich nýtování.
-
Kýl lodi byl založen 29. ledna [[1912]], trup lodi byl spuštěn na vodu 17. ledna [[1914]] a do služby loď vstoupila 17. listopadu [[1915]]. Jméno ''Szent István'' ji ale bylo uděleno až 13. prosince [[1915]].
+
Kýl lodi byl založen 29. ledna [[1912]], trup lodi byl spuštěn na vodu 17. ledna [[1914]] a do služby loď vstoupila 17.&nbsp;listopadu [[1915]]. Jméno ''Szent István'' ji ale bylo uděleno až 13.&nbsp;prosince [[1915]].
-
Podobně jako u ostatních lodí této třídy byl ''Szent István'' považován za elegantní loď. Linie hlavní paluby nebyla ničím přerušována, dva komíny stály blízko u sebe a za nimi byly záchranné čluny pro posádku. Silná výzbroj 12 děl 30,5 cm L/45 K 10 ráže 305 mm byla soustředěna ve čtyřech třídělových věžích. Každý z kanónů vážil téměř 55 tun a hmotnost jeho střely činila 450 kg. Maximální dostřel byl 25 000 m. Jednu dělovou věž obsluhovalo celkem 91 mužů, z toho 1 důstojník. Váha plné boční salvy činila 5&nbsp;400 kg.
+
Podobně jako u ostatních lodí této třídy byl ''Szent István'' považován za elegantní loď. Linie hlavní paluby nebyla ničím přerušována, dva komíny stály blízko u sebe a za nimi byly záchranné čluny pro posádku. Silná výzbroj 12 děl 30,5&nbsp;cm L/45 K&nbsp;10 ráže 305&nbsp;mm byla soustředěna ve čtyřech třídělových věžích. Každý z kanónů vážil téměř 55 tun a hmotnost jeho střely činila 450 kg. Maximální dostřel byl 25 000 m. Jednu dělovou věž obsluhovalo celkem 91 mužů, z toho 1 důstojník. Váha plné boční salvy činila 5&nbsp;400 kg. Výzbroj doplňovalo 18 rychlopalných děl 7&nbsp;cm L/K ráže 66&nbsp;mm, které doplňovala tři protibalónová děla stejné ráže.  
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 16:08

SMS Szent István byl dreadnought třídy Tegetthoff rakousko-uherského námořnictva.

SMS Szent István byl dreadnought třídy Tegetthoff rakousko-uherského námořnictva z období první světové války. Na rozdíl od ostatních lodí této třídy jeho stavbu financovalo Zalitavsko, které bylo i jeho provozovatelem. Byl to jediný postavený zalitavský dreadnought. Loď byla pojmenována po prvním uherském křesťanském králi, Svatém Štěpánu.

Szent István byl potopen torpédy dvou malých italských motorových torpédových člunů MAS. Je to jediná bitevní loď v historii, potopená podobným malým typem válečné lodi. Jeho vrak je v současnosti největším vrakem, nacházejícím se v Jaderském moři. Přes svou nedostupnost, bez speciálního povolení, je známou potápěčskou atrakcí.

Když zalitavská vláda v roce 1911 souhlasila se svým podílem na financování nových dreadnoughtů, požadovala, aby byl jeden kus, formálně provozovaný Zalitavskem, postaven v zalitavské loděnici a navíc v co největší míře ze zalitavského materiálu. Výjimkou byla především výzbroj z plzeňské Škodovky, která vyrobila čtyři hlavní dělové věže i s kanóny ráže 305 mm a dodala i zbytek dělostřelecké výzbroje.

Původně měl být Szent István dodán v červenci 1914, ale dodání lodi se opozdilo o 17 měsíců a loď musela být dokončena ve vojenském arzenálu v Pule, kam byla po vypuknutí války odtažena. Stavba Szent Istvánu se proto nejen výrazně opozdila, ale loď měla také nekvalitní zpracování a malou spolehlivost. V průběhu stavby docházelo k řadě změn projektu. Potíže byly s v licenci vyrobenými kotli a turbínami. Loď též měla dva místo tří šroubů, které měly ostatní lodě této třídy, což snižovalo rychlost. Pancéřové plechy, vyrobené v Zalitavsku, byly nekvalitní, stejně jako úroveň jejich nýtování.

Kýl lodi byl založen 29. ledna 1912, trup lodi byl spuštěn na vodu 17. ledna 1914 a do služby loď vstoupila 17. listopadu 1915. Jméno Szent István ji ale bylo uděleno až 13. prosince 1915.

Podobně jako u ostatních lodí této třídy byl Szent István považován za elegantní loď. Linie hlavní paluby nebyla ničím přerušována, dva komíny stály blízko u sebe a za nimi byly záchranné čluny pro posádku. Silná výzbroj 12 děl 30,5 cm L/45 K 10 ráže 305 mm byla soustředěna ve čtyřech třídělových věžích. Každý z kanónů vážil téměř 55 tun a hmotnost jeho střely činila 450 kg. Maximální dostřel byl 25 000 m. Jednu dělovou věž obsluhovalo celkem 91 mužů, z toho 1 důstojník. Váha plné boční salvy činila 5 400 kg. Výzbroj doplňovalo 18 rychlopalných děl 7 cm L/K ráže 66 mm, které doplňovala tři protibalónová děla stejné ráže.