V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2015/84

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/84“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Iguazu Décembre 2007 - Panorama 3.jpg|right|160px|Vodopády Iguaçu (prosinec 2007)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Iguaçu (vodopády)|Vodopády Iguaçu]]''' představují největší systém vodopádů na [[Země|Zemi]]. Leží na řece [[Iguaçu (řeka)|Iguaçu]] na hranicích mezi [[Argentina|Argentinou]] a [[Brazílie|Brazílií]] na 25°41' jižní šířky a 54°26' západní délky. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V&nbsp;[[období dešťů]] je zde průtok asi 6&nbsp;500 m³/s vody a asi 270 samostatných vodopádů. V&nbsp;[[období sucha]] klesá průtok a vodopádů je asi 150.  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Největším vodopádem jsou ''Ďáblova ústa''.  
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Oba státy, na jejichž hranicích vodopády leží, okolo nich vytyčily rozsáhlé [[národní park]]y ([[Národní park Iguazú|Parque Nacional Iguazú]] na argentinské straně a [[Národní park Iguaçu|Parque Nacional do Iguaçu]] na brazilské straně) chránící jak vodopády tak okolí tvořené z&nbsp;velké části zachovaným [[prales]]em.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Vodopády jsou hojně navštěvovány [[turistika|turisty]], pro něž byly pod vodopády zbudovány speciální lávky a pozorovatelny. Vodopády a oba přilehlé parky byly zařazeny na seznam [[světové dědictví|světového dědictví]] [[UNESCO]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Poměrně blízko vodopádů jsou 3&nbsp;větší města, každé v jiném státě. V Brazílii to je Foz do Iguacú, kam přilétají návštěvníci vodopádů z celého světa, obvykle přes jiné brazilské letiště. Město má přes 1&nbsp;milion obyvatel a nachází se v něm rozsáhlá průmyslová zóna. Po krátké jízdě od vodopádů lze dorazit do Puerto Argentino, které je známé většími nákupními možnostmi.
 +
 
 +
Totéž lze uvést i o paraguayském městě Ciudad del Este, po desetiletí známém jako Puerto Stroessner, které leží na druhém břehu řeky Paraná. Jede se do něho přes most z&nbsp;Brazílie. Své jméno mělo město dle diktátora Alfredo Stroessnera, který vládl Paraguayi 35&nbsp;let. Nakonec skončil ve vyhnanství ve státě Paraná v Brazílii.
 +
 
 +
Nedaleko odtud se nachází obrovská přehrada Itaipú na řece Paraná, donedávna největší přehrada a vodní elektrárna na světě. Má 18 turbin po 700 MW, celkový její výkon je tedy 12&nbsp;600 MW. Oficiálně se jedná o společný brazilsko-paraguayský projekt, prakticky však celou stavbu zajišťovala [[Brazílie]], která také odebírala elektrický&nbsp;proud vyrobený 17 turbinami, Paraguayi sloužila pouze jedna a&nbsp;to&nbsp;jí ještě nedávno stačilo.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 15:56

Vodopády Iguaçu (prosinec 2007)

Vodopády Iguaçu představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií na 25°41' jižní šířky a 54°26' západní délky. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů. V období dešťů je zde průtok asi 6 500 m³/s vody a asi 270 samostatných vodopádů. V období sucha klesá průtok a vodopádů je asi 150.

Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa.

Oba státy, na jejichž hranicích vodopády leží, okolo nich vytyčily rozsáhlé národní parky (Parque Nacional Iguazú na argentinské straně a Parque Nacional do Iguaçu na brazilské straně) chránící jak vodopády tak okolí tvořené z velké části zachovaným pralesem.

Vodopády jsou hojně navštěvovány turisty, pro něž byly pod vodopády zbudovány speciální lávky a pozorovatelny. Vodopády a oba přilehlé parky byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Poměrně blízko vodopádů jsou 3 větší města, každé v jiném státě. V Brazílii to je Foz do Iguacú, kam přilétají návštěvníci vodopádů z celého světa, obvykle přes jiné brazilské letiště. Město má přes 1 milion obyvatel a nachází se v něm rozsáhlá průmyslová zóna. Po krátké jízdě od vodopádů lze dorazit do Puerto Argentino, které je známé většími nákupními možnostmi.

Totéž lze uvést i o paraguayském městě Ciudad del Este, po desetiletí známém jako Puerto Stroessner, které leží na druhém břehu řeky Paraná. Jede se do něho přes most z Brazílie. Své jméno mělo město dle diktátora Alfredo Stroessnera, který vládl Paraguayi 35 let. Nakonec skončil ve vyhnanství ve státě Paraná v Brazílii.

Nedaleko odtud se nachází obrovská přehrada Itaipú na řece Paraná, donedávna největší přehrada a vodní elektrárna na světě. Má 18 turbin po 700 MW, celkový její výkon je tedy 12 600 MW. Oficiálně se jedná o společný brazilsko-paraguayský projekt, prakticky však celou stavbu zajišťovala Brazílie, která také odebírala elektrický proud vyrobený 17 turbinami, Paraguayi sloužila pouze jedna a to jí ještě nedávno stačilo.