V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Kaolin

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Konkrétní problémy: typografie.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png
Kaolin (2009)
Kaolinový lom mezi KaznějovemMrtníkem

Kaolin (někdy také kaolín) je hornina obsahující kaolinit. Kaolin sloužící zejména pro výrobu keramiky (speciálně porcelánu) a papíru.

Obsah

Historie

Výraz kaolin pochází z čínštiny: 高岭土 (Gāolǐng tǔ; Kao-ling tchu) znamená „hlína z Vysokého kopce“ vychází ze jména bohatého naleziště Kao-ling („Vysoký kopec“) u města Ťing-te v čínské provincii Ťiang-si.

Vznik

Kaolin je reziduální nepřemístěná bělavá hornina sedimentárního původu, hlavní složkou jsou jílovité složky. Kaolin je charakteristický svojí plastičností při těžbě a sypkosti při vyschnutí. Vzniká zvětráváním či kaolinizací živcových hornin (granodiorit, ortoruly, arkózy). Hornina vznikala v třetihorách za podmínek teplého a vlhkého klimatu a za přítomnosti kyselého prostředí.[1]
Nejkvalitnější ložiska kaolinu v ČR vznikla na Karlovarsku, kde se stal Sedlecký kaolin světovým standardem kvality.

Využití

Kaolín rozpuštěný ve vodě je také používán jako nátěrová hmota, případně jako součást jiných nátěrových hmot. Kaolin je také významným anorganickým plnivem v gumárenství. Používají se na výrobu porcelánu, šamotu, plavený kaolin se pak používá jako plnivo při výrobě papíru, jako příměs do barev a do žáruvzdorných cihel. Jejich charakteristické vlastnosti jsou žáruvzdornost, plasticita a vaznost.

Naleziště v ČR

Obecně

V České republice se velmi kvalitní kaolin nachází a těží v okolí Kadaně a Podbořan, Karlových Varů, Plzně, Znojma (Únanov).[2] Další ložiska jsou: Chebská pánev, Třeboňská pánev, Vidnava (Jeseníky). Česká Republika patří mezi největší producenty kaolinu na světě.[3]

Kadaňsko

Kadaňský kaolin je hojně využíván v papírenském průmyslu pro jeho vysokou bělost a nízkou abrazi. Tento kaolin nachází využití také v oblasti stavebnictví, keramiky, gumárenství a nátěrových materiálů. Ložiska nacházející se na Kadaňsku těží společnost KERAMOST, a.s.

Kaolinové lomy v Karlovarském kraji

Kaolinové lomy jsou zde v hojném množství. Karlovarsko je proslavené kvalitními kaoliny a bentonity.Karlovarský kaolin určuje mezinárodní normu pro kvalitu této horniny v průmyslovém využití (výroba porcelánu).
Vysoce kvalitní ložiska se nacházejí na Karlovarsku kde je těží a zpracovává firma Sedlecký Kaolin a.s. Je zde mnoho ložisek těžených i plánovaných.

Seznam lomů (v provozu)

[4]

Seznam hlubin (historie)

Seznam lomů (plánované)

Lomy na,které byly vydány souhlasné stanoviska EIA a stanoveny dobývací prostory.

Reference

  1. Kaolin- geologická encyklopedie
  2. Kaolin - ČGS
  3. Největší producenti kaolinu na světě
  4. Ložiska kaolinu na Karlovarsku - Geologický průzkum

Související články

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kaolin
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kaolin