V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Indická kosmická agentura

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 3. 2009, 22:32; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Indická kosmická agentura oficiálně Indian Space Research Organisation známá pod zkratkou ISRO je státní indická vesmírná agentura zastřešující indické kosmické ambice se sídlem ve městě Bengalúru. Organizace zaměstnává přibližně 20 000 lidí a disponuje rozpočtem okolo 866 miliónů amerických dolarů (k roku 2008).

Založena byla v červnu roku 1972, kdy indická vláda zřídila Vesmírnou komisi (Space Commission) a Oddělení pro vesmír (Department of Space), pod kterými byla později zřízena organizace ISRO.[1]

Historie

Kořeny indického vesmírného programu sahají na počátek 60. let 20. století v roce 1962. O rok později Indie sestrojila první funkční raketu, která se jmenovala TERLS (start byl 21. listopadu 1963).[2] O dva roky později bylo založeno Vesmírné vědecko-technické centrum (SSTC) v indické Thumbě, které se později stalo páteří indického vesmírného projektu. 1. dubna v roce 1975 se podařilo Indii úspěšně vyslat svůj první satelit do vesmíru v podobě satelitu Aryabatha. V roce 1984 se na palubě sovětské lodi podíval do vesmíru i první kosmonaut z Indie[2] v podobě Rakeshe Sharmy.[3]

Otcem indického vesmírného projektu je doktor Vikram Sarabhaim, který po dlouhá léta vedl a udával zaměření indického programu. Byl si vědom skutečnosti, že Indie nemá prostředky na vyslání svého kosmonauta do vesmíru, či aby přistála na Měsíci a tak vedl Indii k reálnějším cílům jako byla výstavba vlastního raketového nosiče, vysílání telekomunikačních satelitů, meteorologických družic atd. Věřil, že Indie by se měla aspoň touto cestou pokoušet prorazit do vesmíru.

Současné úkoly

ISRO se zaměřuje převážně na tvorbu a vysílání satelitů, stavbu raket, odpalovacích vozidel a na výrobu připojeného pozemního zařízení. Experimentuje se satelity pro televizní vysílání, či pro telekomunikaci. Její zařízení se používá také ke komerečním záměrům. ISRO spolupracuje s mnoha jinými zeměmi (ESA[4], Kanada, či s čínskou CNSA). ISRO se přímo zodpovídá za svůj chod ministerstvu pro atomovou energii. ISRO má své výrobní závody, vědecká pracoviště a pobočky roztroušené po celé zemi.

Externí odkazy


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.