V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Sea Launch

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 24. 11. 2013, 15:10; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Sea Launch

Sea Launch, oficiálně celým názvem Sea Launch Equatorial Range, je námořní mezinárodní kosmodrom umístěný na plošině v Tichém oceánu poblíž rovníku.

Obsah

Historie vzniku

V roce 1995 byla založena stejnojmenná společnost Sea Launch, která se rozhodla postavit pokračovatele starší obdobné základny San Marco Equatorial Range u Afriky. Společnost založily dvě velké firmy, Boening z USA a Energija z Ruska. Později se k nim přidaly firmy Kvaerner Maritime z Norska a výrobce raket Zenit firma Južnoje Južmaš z Ukrajiny.

Z této základny v Pacifiku budou startovat zejména ruské rakety Zenit. S ohledem na umístění základny u rovníku je startovací hmotnost vynášených těles o třetinu větší, než je možné vypouštět ze stávajících pozemních kosmodromů. Základnu postavila norská loděnice Kvaerner Maritime. Prostředky ve výši 2 000 000 000 dolarů na ni shromáždilo 14 velkých bank.

Konstrukce

Základna vznikla přestavbou vyhořelé platformy používané pro těžbu ropy Severním moři. Celá má rozměr 160x66 metrů. Poblíž je ukotvena loď s řídícím střediskem, kde je ubytováno 240 lidí – personálu základny.

Vlastní plošina Odyssey má samostatný pohon a možnost zvýšit ponor až na 21 metrů. Spočívá na 10 pilířích upevněných k plovákům s palivem. Má svůj speciální přepravník raket, vlastní vypouštěcí stůl ruské výroby, ubytovací prostory pro 66 osob, které ovšem v době startu na plošině nejsou. Přesunou se na doprovodné lodi Sea Launch Commander asi 5 km daleko a vlastní odpálení je prováděno dálkově.

Využití

První raketa typu Zenit odtud startovala 28. března 1999 a vynesla na nízkou oběžnou dráhu testovací náklad DemoSat. Poté kapacitu základny využívala a chce využívat hlavně telekomunikační firma Hughes. Je uvažováno s asi 10 starty za rok. Do konce roku 2007 odtud startovalo 23 těchto raket, z toho dva starty nebyly úspěšné.

Externí zdroje