Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Ženšen pravý
Z Multimediaexpo.cz
Ženšen pravý (Panax ginseng, syn. Panax schinseng[1]) je druh rostliny z čeledi Aralkovitých (Araliaceae). Někdy bývá nazýván též všehoj ženšenový. Léčivé látky zjednodušeně nazývané asijský ženšen, čínský ženšen a korejský ženšen též pocházejí z této rostliny. Ženšen pravý patří k nejznámějším exotickým bylinám.
Obsah |
Etymologie
Druhový název ženšen (ginseng) je odvozeno foneticky z čínského 人 („řén“ = člověk) a nesnadno přeložitelného 蔘 („šēn“). Znak 蔘 a fonéma šēn se přátelí s mnoha různými významy jako rádce, účastník, duch, vzdech, šlechtic, identita, život, tělo, bůh (ve smyslu přírodního ducha) atd. Grafická a fonetická složka slova řén-šēn tedy, jak tomu už v čínštině bývá, společně zvou několik doplňujících se výkladů - od skromného „člověčí kořen“ až k majestátnému „síla země v podobě člověka“, chce-li někdo. Označení „šlechtic“ se pak používá v tradiční čínské medicíně pro ženšen a některé jiné důležité rostliny.
Popis
Tvar kořene připomíná lidské tělo.
Použití
Ženšen je dnes po celém světě rozšířen jako prostředek doplňkové výživy. Ženšen bývá doporučován jako roborans, k prevenci stresu, pro neurastenické indikace, při cukrovce a též jako afrodiziakum. Oficiálně v současnosti platí názor že účinnost ženšenu nebyla vědecky prokázána a že jeho rozšířené užívání v populaci volá po rigoróznějším výzkumu jeho účinnosti a bezpečnosti[2]. Četnost nežádoucích účinků po užití ženšenu byla blízká placebu, přičemž nejčastějšími nežádoucími účinky byly bolesti hlavy, poruchy spánku a zažívací potíže. Dá se říct že závažnější nežádoucí účinky ženšenu lze prakticky vyloučit[3]. Jednotlivě byly prokázány různé léčivé účinky obsahových látek ženšenu.
Dostupnost
Prvotřídní surovina čínského ženšenu je drahá. Nejčastěji užívanou částí ženšenu je kořen. Suší se buďto na slunci, čímž vzniká tzv. bílý ženšen (radix ginseng album), nebo se paří v cukerném nebo bylinném nálevu a následně vcelku suší umělým teplem, čímž vzniká tzv. červený ženšen (radix ginseng rubrum), který je křehký, mírně sklovitý, hnědočervené barvy. Před použitím se většinou krájí nebo práškuje. V lékárnách je k dostání buďto kořenová droga, nebo ženšenové extrakty, sirupy a pilulky, v nichž může být ženšen kombinován s jinými výživovými doplňky, např. vitamíny. Zatímco v kvalitě kořenové drogy se lze zhruba orientovat pozorováním velikosti, textury a počítáním letokruhů, u výtažků je nutné složení stanovit chromatografií nebo hmotnostní spektrometrií[4]. V USA bylo zjištěno, že u tekutých a pilulkových preparátů zpravidla nedochází ke klamání spotřebitele co se týče druhu rostliny a nepřípustných příměsí, avšak obsah účinných látek v nich velmi kolísá[5].
Pověry a magie
Jsou mu přisuzovány téměř magické vlastnosti. Ženšen se používá zčásti podobně jako mandragora.
Reference
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |