V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Pálava (odrůda vinné révy)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 27. 4. 2010, 12:08; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Pálava (zkr. Pa) je moravská moštová odrůda vinné révy pojmenovaná podle CHKO Pálava, která vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller Thurgau. Odrůda byla (podobně jako Aurelius) vyšlechtěna Ing. Josefem Veverkou, který její šlechtění zahájil v roce 1953 ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v něm pokračoval v Perné. Do státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1977. Odrůdu je možné pěstovat ve všech českých i moravských vinařských podoblastech, nicméně se zatím pěstuje pouze roztroušeně na malých plochách. V roce 2004 byla vysázena na 0,6 % plochy všech vinic v Česku.

Obsah

Popis odrůdy

Keře jsou středně bujné s hustým olistěním. Listy jsou středně velké, obvykle mělce pětilaločné. Na rubu je husté ochlupení, povrch čepele je neurčitě zvlněný a kožovitý. Květy jsou oboupohlavní, samosprašné a pětičetné. Hrozny jsou středně velké, 100–160 mm dlouhé, kónické a někdy křídlaté. Bobule jsou světle červené s šedým nádechem a mají oválný tvar s průměrnou délkou 14 mm. Slupka je tuhá a dužnina šťavnatá, aromatická, s tramínově kořenitou chutí. Průměrná hmotnost hroznu je 169 g, průměrná hmotnost bobule je 1,1 g.

Proti zimním mrazům je středně odolná, proti jarním mrazům je kvůli ranému rašení odolná méně. Je náchylná k napadení oidiem, protože má kvůli zálistkům velmí husté keře. Proti ostatním houbovým chorobám je odolnost průměrná.

Vlastnosti vína

Víno má podobný charakter jako Tramín, je plné, harmonické (jemnější než Tramín), kořenité a s výrazným aroma. Má zlatožlutou barvu, vůně je podobná jako u Tramínu, obsahuje však navíc vanilkové tóny. Ve vůni a v chuti je možné hledat koření, muškát a vanilku. Pro zachování příjemné chuti je nutný dostatečný obsah kyselin. Je možné ho míchat do směsí s neutrálními a méně kvalitními víny, kterým dodají buketnost.

Víno se podobně jako Tramín hodí ke kořeněným jídlům, k paštikám, k masu upravenému na sladký způsob a k ovčím nebo kozím sýrům.

Literatura

  • Vilém Kraus, Zuzana Foffová, Bohumil Vurm, Dáša Krausová: Nová encyklopedie českého a moravského vína, 1. díl. Praga Mystica, 2005. Str. 69. ISBN 80-86767-00-0.

Externí odkazy