Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Zázvorníkovité
Z Multimediaexpo.cz
(+ Vylepšení) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 16. 6. 2013, 12:31
Zázvorníkovité, někdy též zázvorovité, (Zingiberaceae Martynov) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales).
Obsah |
Popis
Jsou to vytrvalé byliny s oddenky, oddenky a kořeny jsou často aromatické. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě uspořádané, řapíkaté nebo přisedlé, s listovými pochvami. Báze listů někdy vytváří nepravý kmen, podobně jako u banánovníku. Čepele jsou celokrajné, čárovité, kopinaté, podlouhlé až vejčité, žilnatina je zpeřená. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými nebo jednopohlavnými květy. Květy jsou uspořádnány v jednoduchém květenství, nejčastěji klasech nebo vrcholících, v květenství jsou často listeny. Květy jsou nepravidelné, výrazně zygomorfické. Okvětních lístů je 6, jsou členěny na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, jsou srostlé, někdy nestejné. Korunní lístky jsou také 3, jsou srostlé, nestejné, prostřední lístek bývá větší. Fertilní tyčinka je pouze 1, zbylé 2 nebo 4 jsou přeměněny na staminodia. Dvě boční staminodia jsou petaloidní (napodobují korunu), srostlé a vytvářejí nápadné labellum, zbylé dvě staminodia, pokud jsou přítomny, tvoří laloky na fertilní tyčince. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plodem je tobolka nebo bobule[1][2].
Rozšíření ve světě
Je známo asi 46–52 rodů a asi 1075–1300 druhů, které jsou rozšířeny v tropech (málo subtropech) většiny světa, v Evropě chybí[3]. Nejznámnější je zázvor, jehož oddenek se používá jako koření.
Seznam rodů
Aframomum, Alpinia, Amomum, Aulotandra, Boesenbergia, Burbidgea, Camptandra, Caulokaempferia, Cautleya, Cenolophon, Curcuma, Curcumorpha, Cyphostigma, Elettaria, Elettariopsis, Etlingera, Giseke, Gagnepainia, Geocharis, Geostachys, Globba, Haniffia, Haplochorema, Hedychium, Hemiorchis, Hitchenia, Hornstedtia, Kaempferia, Leptosolena, Malacocarpus, Mantisia, Nanochilus, Paracautleya, Parakaempferia, Paramomum, Plagiostachys, Pleuranthodium, Pommereschea, Pyrgophyllum, Renealmia, Rhynchanthus, Riedelia, Roscoea, Scaphochlamys, Siliquamomum, Siphonochilus, Stadiochilus, Stahlianthus, Vanoverberghia, Zingiber
Reference
- ↑ http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
- ↑ http://delta-intkey.com/angio/www/zingiber.htm
- ↑ http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |