Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Šablona:Článek týdne/2008/01
Z Multimediaexpo.cz
(+ menší vylepšení...) |
m (Stránka Multimediaexpo.cz:Článek týdne/2008/01 přemístěna na stránku Šablona:Článek týdne/2008/01) |
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.) |
Aktuální verze z 13. 1. 2018, 14:59
Sir Arthur Charles Clarke (* 16. prosince 1917) je britský autor science fiction a vynálezce, nejvíce známý svým románem 2001: Vesmírná odysea. Společně s Robertem Heinleinem a Isaacem Asimovem byli nazývání „Velká trojka science fiction“. Je předním představitelem hard science fiction a technického optimismu.
V říjnu 1945 otiskl v časopise Wireless World myšlenku, jak pomocí tří družic zajistit celosvětový příjem televizního signálu. Bohužel pro něj však je v Británii k udělení patentu potřeba dvou fungujících exemplářů vynálezu. Takto mohl Clarke jen v roce 1962, kdy se jeho myšlenka uskutečnila, publikovat v časopise článek: Jak jsem přišel o miliardu dolarů vynalézáním Telstaru ve volném času. Díky tomu je dnes známý jako vynálezce telekomunikační družice a na jeho počest je geostacionární oběžná dráha někdy nazývána Clarkova.
2001: Vesmírná odysea vznikala současně s filmovou verzí režiséra Stanley Kubricka. Byla inspirována Clarkovou povídkou Hlídka (The Sentinel), ale během přípravy scénáře se rozrostla v celý román. Kubrick přišel za Clarkem s žádostí o román, ze kterého bude možné natočit „příslovečně dobrý vědeckofantastický film“. To vyústilo ve skutečně jedinečnou spoluprácí v celé historii sci-fi filmů.
Dnes žije na Srí Lance, kde také přežil tsunami v prosinci 2004.